Szafa chłodniczo-mroźnicza do zastosowań profesjonalnych

Szafa chłodniczo mroźnicza

Wyposażenie restauracji, barów, stołówek i innych punktów gastronomicznych zdecydowanie różni się od tego, którego używamy na co dzień w swoich domach. Są to sprzęty profesjonalne, które znacznie ułatwiają przechowywanie oraz przygotowywanie posiłków. Wśród nich wyróżnimy na pewno kuchenki, piekarniki, zmywarki, lodówki i wiele innych. Szukasz takiego sprzętu do swojego lokalu? Zajrzyj na liebherr.aged.com.pl.

Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości szafę chłodniczo-mroźniczą?

 

Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia każdego punktu gastronomicznego, bez którego nie można wyobrazić sobie jego istnienia, jest z pewnością chłodząco-mrożąca szafa, która pozwoli podtrzymać świeżość wielu produktów. Ponieważ w restauracjach, a zwłaszcza w ich kuchniach panuje zwykle wysoka temperatura, szafa chłodniczo-mroźnicza to absolutna konieczność. Do tego nie warto na niej oszczędzać, bowiem ma ona służyć niezawodnie przez długie lata. Lepiej wybrać taką o wysokiej użyteczności, która oprócz funkcji chłodzenia, może też mrozić produkty. Dzięki temu, że łączy w sobie funkcje dwóch urządzeń, zmieści się nawet na niewielkim zapleczu baru lub w sklepie i pozwoli uniknąć marnowania się jakiegokolwiek jedzenia.

Czym powinna charakteryzować się dobra szafa chłodniczo-mroźnicza?

Zadbaj o to, by kupując szafę chłodniczo-mroźniczą mieć pewność, że jest ona wolna od HFC. Co to właściwie oznacza? Mianowicie chodzi o to, by była ona pozbawiona fluorowęglowodorów i używała w zamian do chłodzenia naturalnego czynnika chłodniczego. HFC bowiem znacznie wpływa na zmianę klimatu. Jest od wielu lat używany w automatach, chłodziarkach i dozownikach, dlatego próba jego wyeliminowania jest cennym krokiem, który przyczynia się do poprawy stanu naszego środowiska.

Ponadto taka szafa powinna mieć:

  • sygnał ostrzegający o awarii (dźwiękowy lub optyczny),
  • niskie zużycie energii,
  • wysoką jakość wykonania – z najlepszych materiałów (stal szlachetna),
  • możliwość dużego obciążenia półek (od 24 do nawet 45 kg),
  • drzwi samoczynnie zamykane

i wiele więcej.

Staranny dobór części pozwala tworzyć wielofunkcyjne i praktyczne urządzenia, które są praktycznie bezawaryjne. Służą w lokalach czy sklepach przez lata i spełniają wszelkie wymagania użytkowników. Jeśli chcesz wyposażyć swoją restaurację w dobrej jakości sprzęt, wybierz sprawdzone urządzenia, które na pewno cię nie zawiodą. Zajrzyj na liebherr.aged.com.pl/produkty/urzadzenia-profesjonalne/szafy-chlodniczo-mroznicze/ i zdecyduj się na to, co dla ciebie najlepsze.