Nowoczesne wiertarki stołowe to niezbędne wyposażenie każdego warsztatu

Nowoczesne wiertarki stołowe i kolumnowe to niezbędne wyposażenie każdego warsztatu. Maszyny tego typu gwarantują niezwykłą stabilność, która przekłada się na wygodę i precyzję wykonywanych prac, takich jak wiercenie, dłutowanie, sękowanie, wgłębianie czy też wycinanie otworów w materiałach różnego typu. W zależności od naszych preferencji i posiadanych warunków można dobrać model najlepiej spełniających oczekiwania.

Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych typów jest tradycyjna wiertarka stołowa. Zaletą tego typu wiertarek jest bardziej kompaktowy rozmiar, możliwość przymocowania jej w dogodnym miejscu i relatywnie przystępna cena. Najlepsze modele wiertarek stołowych oferują szerokie możliwości działania. Dobrym przykładem może być wiertarka stołowa kolumnowa Proma model E2020/F400, która posiada praktyczne wrzeciono z łożyskami kulkowymi, umożliwiające montaż odpowiedniej głowicy wiercącej czy innych potrzebnych narzędzi. Zaletą tego wariantu jest także obracany o 360° i pochylany o 45° stół roboczy, co daje możliwość wiercenia pod różnymi kątami. Innym modelem, na który warto zwrócić uwagę jest stołowa wiertarka kolumnowa Holzmann SB 3116RHN umożliwiająca precyzyjne wiercenie, pogłębianie czy gwintowanie materiałów stalowych, żeliwnych lub metali kolorowych. Tu również mamy do czynienia z pełną obrotowością podstawy, niewątpliwą zaletą jest także niezwykle praktyczna trójramienna dźwignia  z podziałką głębokości wiercenia. Ta stabilna wiertarka kolumnowa to sprzęt z najwyższej półki w bardzo przystępnej cenie, przez co cieszy się ona dużą popularnością wśród nabywców.

Bardziej wymagający mogą postawić na nieco droższe modele wiertarek stołowych, np. Proma E-1516B/400, która wyróżnia się dużą mocą (silnik elektryczny o mocy 750 W), a poza tradycyjnym wachlarzem dostępnych czynności posiada także funkcję szlifowania i gwintowania. Dużą zaletą tego modelu wiertarki stołowej jest możliwość wyboru kierunku obrotu wrzeciona (w prawo lub w lewo) oraz wbudowane oświetlenie. Propozycją z podobnej półki cenowej może być także wiertarka kolumnowa stołowa Proma E1516BVL/400, która choć ma nieco mniejszą moc (650 W) to wyposażona jest w nowoczesny wskaźnik laserowy, znacząco podnoszący komfort wykonywanych z pomocą tej maszyny prac.

Jeżeli zakres wykonywanych przez nas czynności jest szeroki i potrzebujemy większego, stabilnego sprzętu posiadającego możliwość wyboru wielu ustawień prędkości, możemy postawić na solidną wiertarkę podłogową. I choć często przy profesjonalnej działalności nie można się bez niej obejść, należy pamiętać, iż wiele nowoczesnych wiertarek stołowych posiada bardzo zbliżoną moc i zakres funkcjonalności, przy czym zajmują one mniej miejsca i są dostępne w niższych, często niezwykle przystępnych cenach. Dlatego warto dokładnie przemyśleć nasze wymagania odnośnie sprzętu i wybrać wiertarkę kolumnową w pełni dostosowaną do naszych potrzeb.