Nietypowe zastosowanie szkła budowlanego.

Szkło, prócz tego że jest surowcem przezroczystym, może pełnić niesłychanie różne funkcje. Wykorzystujemy je zbyt rzadko, nie pamiętając, że oprócz przeszkleń drzwi oraz okien istnieje nadzwyczaj sporo pozostałych możliwości jego użycia. Do każdego zastosowania możemy dostosować szkło w odpowiednim odcieniu, o najlepszej strukturze powierzchni i optymalnych właściwościach.

home-663226_1280

Przy wytapianiu szkła wykorzystuje się zmieszane w należytych proporcjach piasek kwarcowy, wapień oraz sodę. Masa szklana powstaje po stopieniu ich w temperaturze 1500°C, po schłodzeniu tworzy szkło. Dołączenie pozostałych surowców, przykładowo tlenków metali, powoduje zmianę barwy szkła, a właściwa dalsza obróbka umożliwia nadać mu właściwości potrzebne w określonych zastosowaniach.

 

Producenci szkła są dziś w stanie uzyskać ponad 5000 kolorów. Tafle szklane są w dzisiejszych czasach produkowane w jednej z dwóch technologii. Pierwsza z nich to produkcja szkła typu float, w której na płynny cynk wylewa się stopioną masę szklaną, wskutek czego powstaje w każdym calu gładka i płaska szyba o równoległych płaszczyznach. Druga z metod – stosowana do produkcji tak zwanego szkła lanego – polega na wylewaniu masy szklanej na stół, gdzie ulega walcowaniu, lub bezpośrednio między dwa walce. Szkło strukturalne powstaje zawsze jako szkło lane, bowiem dopiero walce o nadzwyczajnej powierzchni nadają mu jego strukturalną powierzchnię.

avant_garde_living_room_2

 •  Szkło lane ze smugami i wtrąceniami powietrznymi, produkowane według histerycznych wzorów, przeznaczone na przeszklenia np. restaurowanych budynków.
 •  Szkło zbrojone, dzięki umieszczonej w masie szklanej, w procesie walcowania, wkładce ze stalowych drutów ma własności anty włamaniowe. Może mieć powierzchnię gładką, ze smugami albo strukturalną według nowoczesnych wzorów.
 •  Szkło matowe jako szkło lane lub szkło typu float. W proc-esie trawienia powierzchnia uzyskuje jednolitą, surową strukturę, dzięki której . rozprasza światło i zapewnia dobrą osłonę.
 •  Szkło dekoracyjne o różnych wzorach, idealne jako przeszklenia mebli i elementów wyposażenia wnętrz.
 •  Klasyczne szkło butelkowe i szkło ornamentowe, produkowane podobnie jak wiele innych rodzajów szkła lanego – seryjnie, w bardzo wielu kolorach;
 •  Nowoczesne szkło strukturalne o bardzo ciekawych wzorach. Może mieć także własności termoizolacyjne. 1 Jednowarstwowe; bezpieczne
 •  szkło o podwyższonej odporności na ściskanie,, uderzenia i zmiany temperatury W trakcie procesu produkcyjnego otrzymuje bardzo odporną warstwę emalii,
 •  Zwykłe szkło przezroczyste, można powiedzieć że przodek Wszystkich rodzajów szkieł i luster. Produkowane jako szkło typu float, stosowane zazwyczaj jako szkło izolacyjne i ochronne,
 •  Szkło termoizolacyjne, w postaci szyby zespolonej składającej się z dwóch szyb szklanych i wypełnienia z gazu szlachetnego. Szyba na zdjęciu ma wartość współczynnika k zaledwie 1,2 W/m2K, uzyskaną dzięki wypełnieniu argonem oraz powłoce ze szlachetnego metalu umieszczonej we wnętrzu szyby.
 •  Szkło przeciwsłoneczne, barwione, z powłoką metaliczną. Dzięki efektowi lustra odbija część ciepła słonecznego.
 •  Dwuwarstwowe szkło bezpieczne, połączone warstwą wzorzystej folii. Produkowane w wielu geometrycznych wzorach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz