Import towarów z Chin – najważniejsze informacje

import_towarow_z_chin

Myślisz o tym, by zająć się importowaniem towarów z Chin? Pamiętaj, że jest to proces wieloetapowy i bardzo wymagający. Obejmuje m.in. znalezienie fabryki, weryfikację dostawcy, zgromadzenie pełnej dokumentacji czy odprawę celną i nie tylko. Co w takim razie warto wiedzieć o imporcie z Chin, by nie dać się zaskoczyć? Odpowiadamy!

Jak rozpocząć import z Chin?

Pierwsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, dotyczy tego, czy istnieje popyt na dane produkty w Polsce. Import z Chin niektórych towarów jest po prostu nieopłacalny. Niekiedy wytworzenie produktu na rynku lokalnym jest po prostu tańszym rozwiązaniem. Co w takim razie warto sprowadzać z Państwa Środka? Przede wszystkim urządzenia z branży RTV i AGD, a także odzież, obuwie i dodatki, jak również meble, tekstylia oraz dekoracje. Ponadto dużym zainteresowaniem wśród importerów cieszą się zabawki, gadżety i gry.

Gdy już zdecydujesz, jakie towary chcesz importować, następnym zadaniem jest znalezienie fabryki, która zajmie się ich produkcją. Dla wielu osób najlepszą okazją do poznania partnerów biznesowych jest udział w targach branżowych na terenie Chin. Spotkasz na nich wielu producentów i na żywo zobaczysz wytwarzane przez nich produkty. Drugie rozwiązanie to znalezienie dostawcy przez Internet. Tu musisz jednak bardzo uważać i ostrożnie przeprowadzić weryfikację dostawcy z Chin. Wiarygodność firmy możesz sprawdzić na oficjalnych chińskich rządowych stronach internetowych.

Jak sprawdzić jakość towarów z Chin?

Istnieją dwa sposoby na to, by sprawdzić jakość towarów z Chin. Pierwszy z nich to audyt fabryki w Chinach. Po podpisaniu umowy masz prawo odwiedzić miejsce, w którym produkowane są Twoje towary i poprosić o pokazanie pierwszej partii. To bardzo ważne, by zweryfikować, czy produkty zostały wytworzone zgodnie z wytycznymi wskazanymi w umowie i skontrolować ich jakość. Stąd też, jeśli nie jesteś w stanie udać się do chińskiej fabryki, możesz zamówić przesyłkę z próbkami, czyli tzw. samplami. Są to małe próbniki koloru, materiału i innych detali zamówionych produktów. Wysyła się je kurierem lotniczym, a maksymalny czas dostawy to do 10 dni.

Import towaru z Chin – dokumenty

Import z Chin to również konieczność zgromadzenia niezbędnych certyfikatów, deklaracji oraz pozwoleń, a także obowiązek dopełnienia licznych formalności. Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty są niezbędne przy imporcie towarów z Państwa Środka, poniżej znajdziesz ich kompletną listę:

 • Certyfikat CE
 • Certyfikat fumigacji
 • Deklaracja importu/eksportu
 • Dokument SAD
 • Faktura handlowa
 • Faktura proforma
 • Konosament
 • List przewozowy
 • Lotniczy list przewozowy
 • Pozwolenie CITES
 • Świadectwo pochodzenia