Filtry HEPA – chronią przed smogiem

Filtry HEPA – chronią przed smogiem

Filtry HEPA znajdziemy praktycznie w każdym nowoczesnym oczyszczaczu powietrza. Dzisiaj, gdy borykamy się z problemem smogu, jest to naprawdę bardzo praktyczne urządzenie, które warto mieć w swoim domu. Filtry te odpowiadają za pochłanianie zanieczyszczeń, bakterii, wirusów, pyłków, kurzu, roztoczy i innych drobnoustrojów.

Smog – jak wpływa na nasze zdrowie i jak sobie z nim radzić?

Smog nie jest już tylko tajemniczo brzmiącym hasłem. To problem, który dotyczy nas wszystkich. Pochodzi on przede wszystkim z palonego w gospodarstwach domowych węgla i śmieci, ale nie tylko. Jest go coraz więcej z powodu spalin produkowanych przez samochody, a także zakłady przemysłowe. Najbardziej odczuwamy go zimą – wtedy jego poziom przekracza normy nawet o kilka razy. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza niesie za sobą wiele negatywnych skutków, dlatego warto jak najszybciej się zabezpieczyć.

Smog może zwiększać ryzyko występowania wielu chorób i dolegliwości, takich jak astma, katar, zapalenie spojówek, alergia, ale także nowotwór płuc, nowotwór gardła, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, niewydolność oddechowa czy zawał. Każdy z nas powinien więc wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić coś, co poprawi jakość powietrza, którym oddycha, a przez to także jakość życia. W tym celu warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, zajrzyj na: https://filtryplus.pl/.

Czym są oczyFiltry HEPA – chronią przed smogiemszczacze powietrza?

Oczyszczacz powietrza z filtrami HEPA to rozwiązanie, które pomoże wyeliminować zanieczyszczenia w domowym zaciszu. Dzięki niemu można zredukować niemal 100% drobnoustrojów, które znajdują się w pomieszczeniu. Jest to urządzenie bardzo wydajne, ciche, łatwe w obsłudze, wielofunkcyjne, ergonomiczne, a przy tym również estetyczne. Oczyszczacze powietrza za sprawą filtrów HEPA usuwają kurz, dym papierosowy, drobnoustroje, roztocza, zarodniki pleśni, pyłki, alergeny i brzydki zapach.

Choć zakup tego rodzaju urządzenia jest dużą inwestycją, na pewno warto się na nią zdecydować. Koszty leczenia skutków, jakie ma smog na nasze zdrowie, jest znacznie wyższy niż oczyszczacz powietrza. Statystyki wskazują bowiem, że w Polsce w ciągu roku na skutek smogu umiera nawet 40 tysięcy osób.

Warto również pójść o krok dalej i szukać rozwiązań, które ograniczą ilość smogu w powietrzu. To właśnie od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość nas samych, kolejnych pokoleń oraz planety. Zamiast samochodu staraj się wybierać komunikację miejską lub rower. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, zwróć również uwagę na to, czym i w jaki sposób palisz w piecu.

Jak często wymieniać filtry HEPA?

Mimo tego, że producent zwykle wskazuje, co ile czasu należy wymieniać filtry HEPA w oczyszczaczu powietrza, warto pamiętać, że najważniejszym czynnikiem, świadczącym o zużyciu filtra jest poziom zanieczyszczenia powietrza. Im wyższy jest jego poziom, tym szybciej zużyje się filtr. Jeśli oczyszczacz pracuje długo, a powietrze ma odczuwalnie niską jakość, filtr HEPA należy wymienić. Oznacza to, że zmiana na nowy powinna następować zawsze wtedy, gdy efektywność oczyszczacza zaczyna spadać. Zazwyczaj wiąże się to z nieprzyjemnych zapachem i obniżeniem mocy wydmuchiwanego powietrza.