Inspirujące poddasze – 20 pomysłów na urządzenie poddasza użytkowego.

Poddasze


stairs-home-loft-lifestyleTrudno wyobrazić sobie ładniejsze wnętrza, niż te pod skośnym dachem. Ponieważ jednak meblowanie i dekorowanie poddaszy sprawia problemy, warto sięgnąć po propozycje „Majstra…”. Aranżacja poddasza to żaden problem, a jedynie wyzwanie. Nasze rozwiązania pozwolą optymalnie wykorzystać zmniejszoną przestrzeń.

1. Komody, szafki i miejsce do siedzenia

Z tylu półki na książki, gazety i latami zbierane kolekcje, pod nimi obszerne miejsce do siedzenia, w pojemnikach miejsce do przechowywania pudel z grami, modeli samochodów wyścigowych czy wszystkich kaset magnetofonowych. Mebel ten może stać się wielofunkcyjnym hitem pokoju dziecięcego czy młodzieżowego. Trzy szuflady wyposażono w kółka, przeznaczone do ich zaparkowania miejsca ograniczono nośnymi ściankami bocznymi. Płyty tworzące oparcia siedzeń można przesuwać na boki, służą one równocześnie jako drzwiczki zamykające półki leżące z tyłu. Na podeście układamy miękkie poduszki.

2. Specjalnie dla skośnych rozwiązań

Szyny sufitowe dla drzwi suwanych można zainstalować także na skośnych powierzchniach – a to dzięki elementowi wyrównującemu, dającemu się dopasować do każdego kąta. Zapewnią one także dostatecznie dużo miejsca dla zamontowania ich osłony.

3. Półki w szeregu

Nasze regały przystosowane do wysuwania i wsuwania pod skośny dach mają głębokość prawie 80 cm. W tylnej części znajdzie się miejsce na rzeczy złożone w kupki, z przodu na koszule, bluzki i kurtki zawieszone na wieszakach. Ściany frontowe wykończono płytami meblowymi o powierzchniach i krawędziach pokrytych folią. Boczne zaokrąglenia wyglądają efektownie i są bardziej odporne na uderzenia, niż prostokątne kanty.

4. Doskonałe wykorzystanie przestrzeni – szafy na poddasza

Przestrzeni w szafach nigdy nie jest za dużo. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie szaf na miarę, wykorzystujących powierzchnię do ostatniego centymetra. Operacja ta jest o wiele łatwiejsza, niż nam się zdaje. Wewnętrzny podział szafy, np. drążki na ubrania, półki oraz fronty drzwi, instaluje się niezależnie od siebie. Przestrzeń za przesuwanymi drzwiami zostanie wypełniona zwykłymi regałami stojącymi lub regałami zawieszonymi na ścianie. Metoda taka pozwala optymalnie wykorzystać miejsce pozostające do dyspozycji, bowiem cała przestrzeń, od skosów dachowych do podłogi i od ściany do ściany, staje się wnętrzem szafy. Odpada przy tym konieczność wykonania ścian bocznych i tylnych, niezbędnych w konwencjonalnych konstrukcjach szaf. Ścianki dzielące wnętrze szafy zostaną zamocowane w miejscach wynikających z optymalnego podziału przestrzeni magazynowej. Suwane drzwi szafy niczym zasłona zamykają jej przestrzeń wewnętrzną, przesuwając się w szynach podłogowych i sufitowych. Składają się z ram, między którymi osadzono płyty wypełnień.

5. Tajemnicza kryjówka dla małych ludzi i ich skarbów

Dzieci przepadają za dobrze ukrytymi, niewidocznymi na pierwszy rzut oka kryjówkami, gdzie mogą schować się przed dorosłymi lub uciążliwym rodzeństwem. Ta pokazana na rysunku będzie z pewnością najłatwiejsza do wykonania. Wysunięta na środek szafa zamyka przestrzeń pod dachem, boczne wejście maskuje zasłona. Dla bezpieczeństwa bawiących się wewnątrz dzieci zabezpieczamy dodatkowo szafę przed przechyleniem.

6. Jak określić kąt pochylenia sufitu?

Budując lub montując meble pasujące pod skos dachu, najpierw trzeba znać bp jego pochylenia. Najprostszą metodą, nie wymagającą użycia narzędzi do pomiarów kątów, jest przeniesienie wymiaru kąta za pomocą szablonu wykonanego z papieru pakowego albo z resztek tapety. Prostą krawędź układamy wzdłuż ściany kolankowej (pionowo), wystający koniec wciskamy w kąt . Kąt pochylnia dachu można przenosi; za pomocą poziomicy i skośnicy -odrysowując go na papierze lub ustawiając na jego podstawie narzędzie (w środku). Dokładny przebieg linii pionowej wyznaczy nam pion (u dołu).

7. Taśma jako wspornik półek

Z pewnością jest to bardzo niezwykły pomysł, aby do zawieszania półek użyć taśmy. Pas stosowany do opuszczania rolet oraz wszelkie niezbędne drobne elementy, takie jak oczka i wkręty do drewna, kupione w sklepie, pozwolą nam zrealizować dowolne ustawienie pólek. Zaczynamy od wykonania oczka na górnym końcu taśmy, dwóch oczek do przymocowania półki oraz jednego dodatkowego tuż za półką, służącego do przymocowania jej do ściany. Z tego miejsca odmierzamy odległość od następnej półki. Otwory, w których osadzimy oczka, wycinamy szczypcami rewolwerowymi (u góry).

8. Konsola poradzi sobie z każdym kątem

Pracować i układać książki na blatach i półkach pod skośnym dachem? Żaden problem, jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi konsolami. Tajemnica ich wszechstronnego wykorzystania kryje się w trzech ruchomych punktach montażowych. Połączenia przy uchwytach ściennych i w miejscu między oparciem półki a podporą wykonano jako połączenia ruchome. Ich elementy ustawia się i mocuje dopiero podczas montażu. Konsolę można zamontować także na pionowej ścianie, aby zainstalować np. pochyłe półki na czasopisma i książki.

9. Mała półka na drobiazgi

Z pewnością jest to młodsza siostra rozwiązania z punktu 8 (konsola) – nie tak wytrzymała, ale równie wszechstronna.

Dzięki możliwości stopniowania co 2 stopnie pozwala ustawić dowolny kąt pochylenia półki, który ustalamy wkrętami.

10. Nadają się także pod skosy

Znane i popularne szyny regałowe z nacięciami pod wsporniki.

Ich nowe przeznaczenie wymaga użycia wsporników z ukośnymi powierzchniami oparcia pólek, które nieco zmodyfikowaliśmy. Ułożone na nich półki zabezpieczamy wkrętami.

home-663241_1280

11. Znów nikt nam nie uwierzy

Wśród naszych pomysłów stale pojawiają się takie, które na pierwszy rzut oka wydają się być co najmniej niezwykłe. Zapewniamy, że lekkie ramy obrazków – zwłaszcza te z listwami o płaskich powierzchniach z tyłu – można przymocować do ukośnych powierzchni na rzepy. Taśma do mocowania ma postać samoprzylepnych kółek z plastikowej taśmy z rzepami i z filcu.

12. Ściany z hakami, ramy z oczkami

Metoda zalecana raczej do wytrzymałych ram albo do płyt nośnych, na których udało się w końcu ułożyć obrazek z puzzli. Z boku obiektu, z prawej i lewej strony, mocujemy do ścian haczyki, na których zaczepimy wkręcone w ramę oczka. Zawieszone w bezpieczny sposób ramy można wówczas łatwo zdejmować.

13. Prywatna galeria pod dachem

Wysmakowany sposób prezentacji zbioru ulubionych kart pocztowych, fotografii, stron wyrwanych z czasopism czy własnoręcznie namalowanych akwareli – możliwości kompozycji są wprost nieograniczone, a wykonanie małej galerii bardzo proste. Eksponaty umieszczone w antyramach, wsuwamy w szyny wykonane z drewna lub aluminium. Mocowanie w szynach odbywa się podobnie, jak w przypadku drzwi suwanych – najpierw wkładamy je w listwę górną, dopiero potem w dolną, aż oprą się o jej podstawę. Inaczej mówiąc –

u góry trzeba przewidzieć tyle luzu, by było dość miejsca do wsuwania i wyjmowania antyram. Aluminiowa listwa górnego profilu powinna wystawać nieco do góry, co zapewni ładne przejście i przykryje znajdującą się pod spodem listwę drewnianą.

14. Niewidoczne pod obrazkiem

Pod ramą przykręcono nakładkę, w ścianie zamocowano specjalny wkręt. Podłużne spłaszczenie wkrętu ustawiamy pionowo i zawieszamy na nim nakładkę ramy. Ostatnia operacja to zabezpieczenie niewidocznego mocowania poprzez obrócenie wkrętu o ćwierć obrotu. Służy do tego specjalny klucz, dołączony do kompletu.

15. Znane klamry w nowej roli

Tego rodzaju klamry są nam znane choćby z łazienek, gdzie służą do zawieszania na ścianach luster. Komplet, składający się z czterech klamr, pozwoli także zamocować nasze ukochane antyramy na skośnej powierzchni ściany. Klamry mocowane u góry zostały wyposażone w sprężynę, u dołu tworzą mocowanie na sztywno.

16. Światło na życzenie – żaluzje pionowe także na ścianie szczytowej

Rozwiązania od dawna stosowane w bankach, biurach i innych pomieszczeniach publicznych, coraz częściej spotyka się także w mieszkaniach prywatnych. Należą do nich żaluzje pionowe, tzw. vertikale, wykonane z szerokich pasów materiałów (na ogół 125 mm) zawieszonych na szynie, zapewniającej także mechaniczny układ synchronicznego obracania i przesuwania żaluzji. Przy zdejmowaniu wymiarów ściany szczytowej ważne są jej obydwie wysokości oraz szerokość. Zwróćmy uwagę, aby z boku zostawić dość miejsca dla zsuniętych żaluzji.

17. Rozwiązanie specjalne dla okien dachowych

Okna połaciowe to najlepszy sposób, aby wpuścić na poddasze powietrze i światło, są jednak trudne do udekorowania. Nasza propozycja to dwie linki, jedna zawieszona nad oknem, druga pod nim, na krawędzi ściany kolankowej (pionowej). Dzięki temu piękne, dekoracyjne tkaniny dobrze trzymają się skośnego dachu.

18. Markiza ROTO „Screen”

Przydatna wszędzie tam, gdzie chodzi o ochronę przeciwsłoneczną i jednocześnie o to, by nadmiernie nie zaciemniać pomieszczeń. Markizę zewnętrzną ROTO „Screen” napina się na zewnątrz ponad szybą okna dachowego.

19Podwójne rolety plisowane będą jeszcze lepsze

Rolety plisowane wpuszczają do wnętrza miękkie światło, w wersjach z naparowaną warstwą na tylnej powierzchni zapewniają ochronę przed gorącem. Jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie podwójnych rolet, zyskamy mnóstwo różnych możliwości regulowania ilości światła i ciepła wpadających do wnętrza.

20. Żagiel – najtańsze z rozwiązań

Jeśli trudno nam pogodzić się z nieudekorowanym oknem w ścianie szczytowej i czujemy nieodpartą potrzebę zmiany, najprościej będzie wykorzystać kawałek płótna żaglowego w kształcie ściany, mocując go na stałe w dwóch narożnikach. W trzecim narożniku nabijemy na materiał oczko, służące do go na jednym z dwóch haczyków – wkręconym w ścianę szczytową – pod skosem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz