Przydomowe szambo z betonu – najważniejsze zalety

Szambo betonowe przy domu to najlepsze wyjście, kiedy nie mamy połączenia z siecią kanalizacyjną. Zbiornik z betonu jest niezwykle trwały i może być zainstalowany na trudnym terenie. Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy firmę budującą szamba betonowe?

Odprowadzanie nieczystości to obowiązek każdego właściciela domu. O ile nasza nieruchomość nie została podłączona do kanalizacji, konieczne jest posiadanie przydomowej oczyszczalni lub wybudowanie szczelnego zbiornika na ścieki, czyli szamba. Drugie rozwiązanie jest wybierane częściej z prostego powodu – jest dużo tańsze i szybsze. Co należy wiedzieć planując budowę szamba?

Zanim wybudujemy szambo betonowe

Decyzję o wykonaniu i umiejscowieniu szamba należy podjąć już na etapie przygotowań do budowy domu. Zasadniczo istnieją dwa typy szamb jeśli chodzi o materiał wykonania – z tworzywa sztucznego oraz betonu. Pierwszy rodzaj ma jednak ogromną wadę, a mianowicie – ryzyko, że zostanie wypchnięte na powierzchnię przez wody gruntowe. Z tego powodu właściciele domów decydują sią na szamba betonowe oferowane przez specjalistyczne firmy.

Jakie są najważniejsze zalety zbiorników z betonu? Przede wszystkim są wyjątkowo trwałe dzięki bardzo solidnej konstrukcji. Mieszanki betonu, z których wykonuje się zbiorniki (klasy B-25 czy B-40) są odporne na niemal wszystkie zagrożenie, które czyhają na nie po zamontowaniu szamba w ziemi. A to nie wszystko.

Gdzie sprawdzają się szamba betonowe? Jakie atesty?

Szczególnie trwałe są prefabrykowane zbrojone szamba betonowe. Taka konstrukcja zapewni im wysoką odporność na agresywne substancje chemiczne czy uszkodzenia mechaniczne (nacisk gruntu, ciśnienie od środka). Ponadto szamba betonowe mogą być montowane w trudnych miejscach – pod parkingami, podjazdami, a nawet drogami, gdzie nie uszkodzi ich także ciężar parkujących czy przejeżdżających pojazdów.

Wybierając firmę zajmującą się budową i montażem szamb betonowych koniecznie sprawdźmy, czy oferowane zbiorniki posiadają certyfikaty oraz atesty PZH, certyfikaty jakości ISO9001 oraz wymaganą prawem deklarację zgodności i aprobatę techniczną ITB. Brak któregoś z tych dokumentów może skutkować uszkodzeniem szamba, a nawet koniecznością jego rozbiórki.

Jaki rozmiar szamba? Jaki jest cennik budowy szamba betonowego?

Rozmiar czy też pojemność szamba z betonu należy dobrać do wielkości rodziny W ofercie marki Fabryka Szamb znajdują się rożne rozmiary zbiorników przeznaczone dla potrzeb małych, średnich oraz dużych rodzin. Szczególnie polecane są betonowe szamba dwukomorowe, które posiadają zarazem zwiększoną pojemność oraz dodatkowe systemy drenażowe rozprowadzające oczyszczoną wodę bezpośrednio w gruncie.

Ile kosztuje szambo betonowe? Cena zależy od rozmiaru zbiornika oraz jej konstrukcji. Większe kosztują nieco więcej, co jest zrozumiałe. Firmy takie jak Fabryka Szamb oferują ogromny wybór zbiorników. Szamba betonowa cennik to przykładowo 500 zł (jednokomorowe szambo betonowe z płytą górną o objętości 1m3) przez 1200 zł (dwukomorowe z płytą górną o objętości 4m2) do ok. 2400-3200 zł (zbiorniki o większych objętościach, nawet 12 m3).