Procedura celna podczas importu maszyn z Chin

Procedura celna podczas importu maszyn z Chin

Procedura celna podczas importu maszyn z Chin wcale nie musi być zbyt skomplikowana. Trudności nie mają przede wszystkim te osoby, które importem maszyn z Chin zajmują się od wielu lat. Warto nieco poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, dzięki czemu realizowanie kolejnych transakcji zakończy się sukcesem.

Procedura celna podczas importu maszyn z Chin

Maszyny z Chin cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Ich importowanie niesie za sobą spore oszczędności. W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się jak konkretnie przebiega procedura celna.

Przy odprawie celnej na towar z Chin może zostać nałożone cło. Stawka celna będzie zależna od kategorii importowanego towaru. Kategorie rozpoznaje się przy pomocy tzw. kodów celnych i można je znaleźć w popularnej wyszukiwarce ISZTAR. Procedura odprawy celnej wiąże się również z koniecznością posiadania niezbędnych dokumentów. Chodzi m.in. o:

  • fakturę handlową,
  • list przewozowy,
  • świadectwo pochodzenia,
  • oznaczenie towarów niebezpiecznych,
  • certyfikat zgodności CE.

Procedury celne w imporcie pełnią niezwykle istotną rolę, a na samym końcu celnik wystawia odpowiednie dokumenty PZC lub SAD. Posiadając kompleksową wiedzę na temat tego jak przebiega import z Chin krok po kroku można uniknąć wielu przykrych niespodzianek.

Co to jest procedura celna 42?

Aktualnie można wyróżnić różne rodzaje procedury celnej. Jednym z nich jest tzw. procedura celna 42. Jak widać najważniejszy w tym wszystkim jest kod procedury celnej.

Procedura 42 opiera się na przywożeniu towarów z kraju trzeciego (nie należącego do Unii Europejskiej) do jednego z państw członkowskich UE, po czym może dojść do przewozu takiego towaru na teren innego kraju UE. Jej atutem jest to, że podatek VAT uiszcza się dopiero w tym państwie, do którego finalnie dotrą importowane towary. Inna procedura podstawowa (poza importem i eksportem) to m.in. procedura tranzytu. Istnieją też tzw. specjalne procedury celne, a konkretniej: składowania celnego, uszlachetniania czynnego, uszlachetniania biernego czy też odprawy czasowej.

Import maszyny z Chin a procedura celna – przykład

Wiedząc już na czym polega procedura celna 42 warto dowiedzieć się ile kosztuje transport z Chin. Kwota ta może się zamknąć w kilku, jak i kilkudziesięciu tysiącach złotych. Dużo zależy oczywiście od tego jaką maszynę będzie się importowało (im bardziej rozbudowane i nowoczesne, tym więcej pieniędzy się zapłaci).

Jeśli chodzi o przykład procedury celnej 42 wystarczy wyobrazić sobie następującą sytuację: importer z Polski zamawia pożądany towar z Chin, dochodzi do nawiązania współpracy pomiędzy importerem a niemieckim przedstawicielem fiskalnym, importowane towary trafiają do Niemiec, wspomniany przedstawiciel dokonuje wszelkich formalności celnych i nadaje towar do Polski, importer wykazuje w Polsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru i podaje numer VAT-UE niemieckiego przedstawiciela, na samym końcu współpracownik z Niemiec odbiera oświadczenie o tym, że towar został dostarczony do Polski.

Nie da się ukryć, że cła i procedury celne to dość poważny temat, którego absolutnie nie można zlekceważyć. Istnieje jeszcze coś takiego jak uproszczone procedury celne, które umożliwiają skorzystanie z ułatwień w realizacji zgłoszeń celnych. Co najważniejsze zainteresowani występują w tej sytuacji o niezbędne pozwolenie na ich zastosowanie.